Hoppa till sidans innehåll

Skånes Simförbunds Guldmedalj


Prismedaljen i guld årligen utdelas för bästa skånska simmarprestation

Utdelas i samband med Skånes Simförbunds årsmöte.


Pristagare

1943 Maj-Britt Jansson Limhamns SS
Gunvor Nilsson Helsingborgs S
1944 Bertil Persson SK Ran 
1945 Marianne Nilsson Malmö S 
1946 Annie-May Asp Trelleborgs SS
1947 Gisela Tidholm Trelleborgs SS
1948 Uppgift saknas  
1949 Uppgift saknas  
1950 Håkan Westesson SK Poseidon
1951 Margareta Westesson SK Poseidon
1952 Rolf Dahl SK Poseidon
1953 Monica Peters Limhamns SS
1954 Lennart Brock SK Poseidon
1955 Karin Larsson SK Ran
1956 Johnny Lysell Malmö S
1957    
1958 Birthe Hansson Malmö S
1959 Kristina Larsson SK Ran
1960 Jan Andersson IK Attack
1961 Karin Grupp SK Poseidon
1962 Roland Lundin SK Ran
1963 Christina Olsson Limhamns SS
1964 Marianne Sjöström Malmö S
1965 Tord Andersson Malmö S
Vattenpololaget SK Ran
1966 Tord Andersson Malmö S
1967 Gunnar Larsson Malmö S
1968 Tord Andersson Malmö S
1969 Gunnar Larsson Malmö S
1970 Gunnar Larsson Malmö S
1971 Gunnar Larsson Malmö S
1972 Gunnar Larsson Malmö S
1973 Gunnar Larsson Malmö S
1974 Else Gunsten KSLS
1975 Ann-Sofie Roos KSLS
1976 Ingid Nilsson Helsingborgs S
1977 Eva-Marie Håkansson KSLS
1978 Eva-Marie Håkansson KSLS
1979 Ann-Sofie Roos KSLS
1980 Eva-Marie Håkansson KSLS
1981 Lars Lindkvist KSLS
1982 Kjell Persson SK Poseidon
1983 Mikael Örn KSLS
1984 Eva-Marie Håkansson KSLS
1985 Stefan Persson Malmö KK
1986 Stefan Persson Malmö KK
1987 Stefan Persson Malmö KK
1988 Jan Bidrman Malmö KK
1989 Jan Bidrman Malmö KK
1990 Jan Bidrman Malmö KK
1991 Jan Bidrman Malmö KK
1992 Malin Nilsson Malmö KK
1993 Louise Karlsson Helsingborg S
1994 Malin Nilsson Malmö KK
1995 Johanna Sjöberg Helsingborgs S
1996 Johanna Sjöberg Helsinborgs S
1997 Johanna Sjöberg Helsingborgs S
1998 Sandra Steffensen Trelleborgs SS
Lotta Wänberg Malmö KK
1999 Mattias Ohlin Trelleborgs SS
2000 Martin Gustavsson Malmö KK
2001 Martin Gustavsson Malmö KK
2002 Lena Hallander Malmö KK
2003 Martin Gustavsson Malmö KK
2004 Martin Gustavsson Malmö KK
2005 Martin Gustavsson Malmö KK
2006 Martin Gustavsson Malmö KK
2007 Gabriella Fagundez SK Ran
2008 Ida Marko-Varga SK Ran
Herrlaget Vattenpolo SK Ran
2009 Christoffer Eskilsson Malmö KK
2010 Jonas Persson Malmö KK
2011 Christoffer Eliasson Malmö KK
2012 Ida Marko-Varga SK Triton
2013 Louise Hansson Helsingborgs S
Magdalena Kuras SK Triton
2014 Louise Hansson Helsingborgs S
2015 Louise Hansson Helsinborgs S
2016 Louise Hansson Helsinborgs S
Ida Marko-Varga SK Triton
2017 Sophie Hansson Helsingborgs S
Ida Andersson-Wulf Vellinge-Nästet SK
2018  Sophie Hansson  Helsingborgs S
Uppdaterad: 11 APR 2019 02:18 Skribent: Tobias Thorgren
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Skånes Simförbund
Box 10063
200 43 Malmö

Besöksadress:
Hyllie Stationstorg 2
215 32 Malmö

Kontakt:
Tel: 0708978791
E-post: This is a mailto link

Se all info